Windows 10 Mayıs 2020 güncelleme sürümü 2004 yeni özellikler ve iyileştirmeler

Windows Insider programı kanallarında bir yıldan fazla süren testlerden sonra, nihayet bugün 27 Mayıs 2020 Microsoft, herkes için Windows 10 Mayıs 2020 Güncellemesi 2004 sürüm 19041 sürümünü yayınladı. Windows 10 için en son özellik güncellemesi, Microsoft’un popüler işletim sistemine pek çok yeni özellik ve performans iyileştirmesi getiriyor. Önceki Windows 10 özellik güncellemeleri gibi, en son Mayıs 2004 güncellemesi ayrıca, Windows Arama için daha verimli bir algoritma, Linux 2 için Windows Alt Sistemi (WSL 2) ve özel olarak oluşturulmuş bir Linux çekirdeği içeren bir dizi yeni özellik ve iyileştirme içerir. Cortana deneyimi ve başlamak için daha fazla kaomoji. İşte tüm yeni Windows 10 Mayıs 2020 Güncelleme özellikleri bildiğimiz.Not: Bu sürüm (Windows 10 Mayıs 2020 Güncellemesi), Windows 10 sürüm 1909 gibi toplu bir güncelleme olarak değil, tam bir işletim sistemi güncellemesi olarak teslim edilecektir.

Gönderi İçeriği: -Windows 10 Mayıs 2020 güncelleme özellikleri

Microsoft, Windows 10 Mayıs 2020 Güncellemesine hazırlanmak için çok uzun zaman aldı ve Linux için Windows Alt Sistemi, Cortana, Windows Arama, Telefonunuz ve daha fazlası. Bu sürüm, bilgisayarınızı fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekirse Windows 10'u buluttan indirme olanağı sunar. Ayrıca, Windows 10 kullanıcılarının yaşam kalitesini artırmak için tasarlanmış küçük geliştirmeler de vardır. Şimdiye kadar bildiğimiz Windows 10’un Mayıs 2020 Güncellemesi özellikleri burada.

Yeniden yüklemeler için bulut indirme

Performans ve teknik sorunlar nedeniyle Windows 10'u yeniden yüklemeye veya sıfırlamaya çalıştığınızda, işlemin fazladan zaman ve kesintisiz bir Windows yüklemesi gerektirdiğini bilirsiniz. Ama sonuncusuyla Windows 10 Mayıs 2020 Güncellemesi Şirket, yeni bir 'Bulut İndirWindows 10'a daha hızlı geri dönmenize yardımcı olan ”seçeneği ve önceki yükleme bozulsa bile sıfırlama işlemi başarısız olmaz. İşlem sırasında Microsoft, en son toplu güncelleştirme düzeltmeleriyle birlikte Windows 10'un en son sürümünü yükler.

 • Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Kurtarma'ya gidin
 • Bilgisayarınızı sıfırlamayı ve her şeyi kaldırmayı seçin,
 • Sonra Windows'a 'Bulut İndirmeyi' kullanmasını söyleyin. Windows 10'u yerel sisteminizdeki dosyalardan yeniden yüklemek yerine,
 • Windows, Windows 10'un en son sürümünü indirecek ve sisteminize kuracaktır.

Not: Kurulum sırasında Windows, sürücüleri mevcut Windows 10 kurulumunuzdan toplayacaktır, böylece işlem tamamlandıktan sonra her şey çalışır durumda olacaktır.

Yeniden kurulumlar için bulut indirme

Linux 2 için Windows Alt Sistemi

En son Windows 10 Mayıs 2020 güncellemesindeki en dikkat çekici değişiklik, Microsoft'un Windows 10 ile entegre olan özel bir Microsoft tarafından geliştirilmiş açık kaynaklı Linux çekirdeği içeren Linux için Windows Alt Sistemidir. Windows 10'daki bu Linux entegrasyonu, Microsoft'un performansını büyük ölçüde artıracaktır. Windows'ta Linux alt sistemi. Eski Linux Subsystem araçlarına kıyasla çok daha yüksek performans yetenekleriyle Windows uygulamalarınızın yanında sanallaştırılmış Linux paketleri çalıştırmanıza olanak tanır. Linux kullanıyorsanız, Linux dosyalarınızı Linux kök dosya sistemine yerleştirebilir ve bunlara Windows Dosya Gezgini aracılığıyla erişebilirsiniz. Microsoft ayrıca bu çekirdeği Windows Update aracılığıyla güncellemeyi vaat ediyor ve geliştiricilerin kendi WSL çekirdeğini oluşturup değişikliklere katkıda bulunabilmesi için açık kaynak olacak.

WSL sürüm 2 hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Microsoft web sitesi.

WSL 2

Windows Arama iyileştirmeleri

Windows 10 Mayıs 2019 Güncellemesi, eski Windows arama dizinleyicisinden yararlanarak Başlat menüsü aramasını düzeltti. Ancak içeriden öğrenenler, aşırı disk ve CPU kullanımı ve genel performans sorunları nedeniyle arama dizinleyicisini kapatıyordu. Microsoft, artık en yüksek kullanım sürelerini algıladığını ve böylece dizinleyici çalıştığında daha iyi optimize edebileceğini söyledi. Sonuç, aramanın artık varsayılan olarak daha hızlı olmasıdır.

Ayrıca şirket, size hava durumu, haberler, tarihteki bugün veya yeni filmler hakkında bilgi vermek için ana arama çubuğunun altına hızlı arama seçenekleri ekledi. Ayrıca, bir ekran görüntüsü almanıza ve Bing'de bununla ilgili bilgi aramanıza olanak tanıyan bir Bing resim araması da vardır.

Aramanın en üstünde, UI, Microsoft Rewards puanlarınıza hızlı erişimdir. Şu anda kaç puanınız olduğunu bir bakışta görebilirsiniz ve bunu tıkladığınızda, sahip olabileceğiniz puanları kullanmak için Ödüller web sitesine gidebilirsiniz.

Arama iyileştirmeleri

Cortana artık bir uygulama

Windows 10 Mayıs 2020 güncellemesi, Görev Çubuğundan çıkarılabilen bağımsız bir Cortana uygulaması içerir. Cortana, yüksek sesle konuşma havasında değilseniz sorular yazmanıza olanak tanıyan yeni bir sohbet tarzı arayüze açılacak. Bu sohbet kutusu, geçmiş konuşmalarınızı koruyacak, böylece onları hızlı bir şekilde yeniden ziyaret edebilirsiniz. Cortana'daki hızlı arama seçenekleri, popüler soruları yazmadan sormanıza olanak tanır. Cortana sohbet kutusundan, diğer şeylerin yanı sıra e-postalar gönderebilir ve toplantı planlayabilirsiniz.

Cortana artık bir uygulama

Görev Yöneticisi'nde disk türü ve GPU sıcaklığı

Windows 10’un Görev Yöneticisi artık ister SSD ister HDD olsun, disk türünüzü görüntüleyerek bilgisayarınızdaki donanımı görmeyi kolaylaştırır. Bu ayrıntılar artık Performans sekmesinde gösterilmektedir. Görev Yöneticisini (Ctrl + Shift + Esc) açın ve ardından 'Daha Fazla Ayrıntı' yı tıklayın.

Görev Yöneticisinin performans sekmesi de GPU sıcaklığınızı gösterecektir. Performans sekmesinin altındaki GPU'nuzun durum sayfasına gitmeniz yeterlidir. Bu yalnızca özel grafik kartlarıyla çalışır. Entegre veya yerleşik GPU'larla çalışmaz.

Taskmanager artık disk türünü görüntülüyor

Cihazınızı şifresiz yapın

Ayarlar> Hesaplar> Oturum Açma sayfasında yeni bir 'Cihazınızı şifresiz yapın' seçeneği var. Temelde parolaları kaldırabilir ve bilgisayarınızdaki herkesin bir PIN veya yüz veya parmak iziyle kilit açma gibi bir Windows Hello biyometrik oturum açma yöntemiyle oturum açmasını gerektirebilir.

Cihazınızı şifresiz yapın

Oturum açarken uygulamaları yeniden başlatmayı devre dışı bırakın

Windows 10, bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra Google Chrome gibi birçok uygulamayı otomatik olarak yeniden açar. Şimdi bu seçeneği devre dışı bırakabilirsiniz. Ayarlar> Hesaplar> Oturum açma seçeneklerine gidin. Uygulamaları yeniden başlat altında, 'Oturumu kapattığımda ve yeniden başlattığımda yeniden başlatılabilir uygulamalarımı otomatik olarak kaydet.

Uygulamaları Yeniden Başlat seçeneği

Geliştirilmiş Ağ Durumu bölmesi

Şimdi güncel Ağ ve İnternet> Veri kullanımı Daha fazla veri panosu sağlamak için Ayarlar sayfası, Ağ Durumu sayfasına katlanıyor. Ek olarak, artık bir ağ tarafından ne kadar veri kullanıldığını doğrudan 'Durum' sayfasından görebilirsiniz.

Yeniden tasarlanan ağ durumu sayfası

Ağ kameraları için destek

En son Windows 10 Mayıs 2020 güncellemesi artık IP tabanlı kameraları destekliyor. Ayrıca Ayarlar> Cihazlar> Bluetooth ve diğer cihazlar> Bluetooth veya diğer cihazları ekle seçeneğine giderek ağ tabanlı kameralar ekleyebilirsiniz. Yerel ağınızda desteklenen bir kamera varsa, Windows 10 onu bulur veya tek bir tıklamayla sisteminize ekleyebilirsiniz. Ardından, ağ kamerasına erişmek için yerleşik Kamera uygulamasını kullanabilirsiniz.

Küçük güncelleme ve değişiklikler

Bu güncelleme ile Windows kullanıcıları artık şunları yapabilir: bir Bluetooth cihazı eşleştir Cihaz algılandığında, Ayarlar uygulamasını açmadan doğrudan bildirimden.

Swift Pair işlevi

Dil ayarları sayfası artık Windows dili, uygulama dili, bölgesel biçim ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm ana dil ve bölge ayarlarına bağlantılar içermektedir.

İmleç hızı ayarları, eski Kontrol Panelinden Ayarlar uygulamasına getirildi ve bu ikisinin özellik kümesini daha da birleştirdi.

imleç hızı ayarları

Windows Sandbox artık mikrofonları destekliyor, artık yapılandırma dosyalarını Windows Sandbox ile kullanabilirsiniz, böylece vGPU'yu etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak, ağ erişimine izin vermek ve daha fazlası gibi belirli ayarları değiştirebilirsiniz.

Daha önce ile Windows 10 sürüm 1903, emoji paneli kaomoji ve sembollerle genişletildi ve şimdi listeye daha fazla kaomoji eklendi ve arkadaşlarınızın tuhaf olduğunuzu bilmelerini daha da kolaylaştırdı.

Windows 10 Mayıs 2020 Güncellemesi çıkış tarihi

Ve son olarak Bugün 27 Mayıs 2020 Microsoft, Windows 10 Mayıs 2020 Güncelleme sürüm 2004 yapı 19041'i müşterilerine sunmaya başladı ve önümüzdeki birkaç gün ve hafta içinde kullanıcılara sunmaya başlayacak.

Yükseltmeden önce sistem gereksinimlerini kontrol edin:

 • RAM: 64 bit için 2 GB RAM ve 32 bit bilgisayarlar için 1 GB RAM.
 • Depolama: 64 bit üzerinde 20 GB boş alan ve 32 bit sistemlerde 16 GB boş alan.
 • Ekran çözünürlüğü: 800 × 600
 • Grafikler: WDDM 1.0 ile Microsoft DirectX 9 veya üstü
 • Intel CPU: 10. nesil, Intel Xeon E-22xx, Atom, Celeron ve Pentium'a kadar olan tüm işlemciler.
 • AMD CPU: Yedinci nesile kadar tüm işlemciler.
 • Qualcomm CPU: Snapdragon 850 ve 8cx.

Windows 10 Sürüm 2004, Mayıs 2020 Güncellemesi buradan yayınlandı, hemen şimdi nasıl olsun!

Ayrıca şunu okuyun: