Windows 10'da Bilgisayarınızı Güvenli Modda Başlatma

Windows 10 bilgisayar beklendiği gibi çalışmıyor mu? Bilgisayarınıza virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaştı mı veya Windows 10'un donmasına veya ara sıra çökmesine neden olan bazı uygun olmayan sürücüler mi yüklediniz? Bu tür senaryolarda Windows 10'u güvenli modda başlat bilgisayarınızdaki sorunları teşhis etmenize ve düzeltmenize yardımcı olabilir. Burada bu gönderi için farklı yollar listeledik Windows 10'da Güvenli Mod'a girinsistemi ister yeniden başlatıyor ister yeniden başlatıyor olun.Gönderi İçeriği: -

Güvenli mod pencereleri 10 nedir?

Güvenli Mod, Windows 10 PC sorunlarının olası nedenlerini belirlemenize ve düzeltmenize yardımcı olan önemli bir tanılama yöntemidir. Windows 10'u güvenli modda başlattığınızda, yalnızca önyükleme sürecinde temel sistem programlarının ve hizmetlerinin başlatılmasına izin verir. Bu, bilgisayarınızı güvenli modda başlattığınızda, işletim sisteminin yalnızca temel bileşenlerle başlatılacağı ve diğer birçok gerekli olmayan sürücü veya video sürücüleri gibi hizmetlerin ses devre dışı bırakılacağı anlamına gelir. Örneğin, Windows 10 sorunlu bir sürücü veya üçüncü taraf bir yazılım yükledikten sonra sık sık donuyor veya yeniden başlatılıyorsa, güvenli modda önyükleme pencereleri 10 sorunu çözmek için sorunlu sürücüyü veya yazılımı kaldırmak için.Üç tür güvenli mod seçeneğine sahip Windows kullanılabilir.

 1. Güvenli moda önyükleme
 2. Ağ ile güvenli mod
 3. Güvenli Mod Komut istemiyle

Windows 10 güvenli mod önyükleme seçeneği

Sen ne zaman Güvenli Modda önyükleme çok temel konfigürasyon yüklenir. Siyah bir masaüstünde önyükleme yaparsanız, tüm gereksiz programlar, sürücüler veya hizmetler yüklenmez. Bu, üçüncü taraf yazılımlar, sürücüler veya yerel ağlar aracılığıyla hareket edebilecek olası kötü amaçlı yazılımları veya virüsü keserek bilgisayarınızı daha güvenli bir duruma getirdiği anlamına gelir.

Temel Güvenli Mod, ağ bağlantısını devre dışı bırakır; bu nedenle, Güvenli Moddayken paylaşılan bir ağdaki internete veya diğer cihazlara erişmek için bilgisayarınızı kullanmanız gerekirse, 'Ağ ile Güvenli Mod' u seçmek isteyeceksiniz.

Windows 10'u Komut İstemi ile Güvenli Modda başlatmayı seçerseniz, bilgisayarınız büyük bir Komut İstemi penceresi görüntüler.

Windows 10'u güvenli modda başlatma

Windows 7'yi güvenli modda başlatmak için F8 tuşuna basabilir ve güvenli mod önyüklemeyi seçebilirsiniz. Ancak Windows 10'u güvenli modda başlatmak biraz farklıdır. Bu yazıda, 'Windows 10 ve 8.1'de güvenli moda nasıl önyüklenir' bilgisayarlarını tartışıyoruz.

Güvenli moda erişmenin farklı yolları olan Windows. Windows 7'de önyükleme işlemi sırasında, Gelişmiş seçenekler ekranına erişmek için F8 tuşuna basabilirsiniz. Güvenli moda, ağ ile güvenli moda veya komut istemiyle güvenli moda erişmek için burada yukarı ve aşağı Ok tuşlarını kullanın.

Windows 7 güvenli mod önyükleme seçeneği

Ancak Windows 10 ve 8.1'de önyükleme prosedürü her zamankinden daha hızlı hale geldi, bu nedenle bu F8 seçeneği çalışmıyor. ancak başka yollar kullanarak Windows 10'da güvenli moda erişebilirsiniz.

F8'i Windows 10'da tekrar çalıştırabilir miyiz?

En son Windows 10 ve 8.1 ile varsayılan olarak F8 önyükleme menüsü özelliği devre dışı bırakılmıştır, ancak iyi haber, Önyükleme Yapılandırma Verileri (BCD) Düzenle komutunu kullanarak f8 güvenli mod önyükleme menüsünü etkinleştirebiliriz.

Windows 10'da f8 güvenli mod önyükleme menüsü nasıl etkinleştirilir

 • Başlat menüsünde cmd'yi arayın, komut istemine sağ tıklayın ve yönetici olarak çalıştır'ı seçin,
 • Komut istemi penceresine yazın bcdedit / set {varsayılan} bootmenupolicy mirası ve Windows 10'da f8 güvenli mod önyükleme menüsünü etkinleştirmek için enter tuşuna basın.
 • Bittiğinde bilgisayarınızı yeniden başlatın ve önyükleme menüsü görünmeden önce F8 Önyükleme Seçenekleri menüsüne erişmek için
 • Ardından pencereleri güvenli modda başlatmak için yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanın.

Windows 10'u Güvenli Modda Ayarlar'dan başlatın

Windows 10 bilgisayarına her zaman giriş yapıyorsanız, Windows 10'u gelişmiş Başlangıç ​​aracından güvenli modda başlatabilir ve herhangi bir sorunu teşhis edebilirsiniz.

Aşağıdaki adımları izleyerek gelişmiş başlangıç ​​aracına erişebilirsiniz.

Ayarları kullanma:

 • Ayarlar uygulamasını açmak için Windows tuşu + I tuşlarına basın,
 • Windows güncellemesini güncelle ve güvenliği tıklayın,
 • Seç Kurtarma sol panelden seçenek,
 • Sonra tıklayın Şimdi yeniden başlat altında Gelişmiş başlangıç Windows RE'ye girmek için

Windows 10 Gelişmiş başlatma

Başlat Menüsünden

Ayrıca, klavyedeki Shift tuşunu basılı tutabilir ve aynı anda Windows 10'da Başlat menüsünü tıklayabilirsiniz. Ardından Başlat menüsündeki Güç simgesine tıklayın ve Yeniden Başlat'ı seçin. Bu, Gelişmiş Başlangıç ​​Ekranını açacaktır.

Shift Windows

 • Buradan bu sefer bir seçenekler ekranı yüklenir.
 • 'Sorun Giderme'> 'Gelişmiş seçenekler'> 'Başlangıç ​​Ayarları'> 'Yeniden Başlat' ı seçin.

güvenli mod

Son olarak, önyükleme sırasında Windows 10'u Güvenli Modda başlatmak için istediğiniz Güvenli Mod seçeneğini seçmek için F4, F5 veya F6'ya basmanız gerekir.

Windows 10

Windows normal şekilde önyükleme yapmadığında Güvenli Mod'a başlayın

Bir sorun nedeniyle veya uyumsuz bir sürücü veya üçüncü taraf yazılımı yükledikten sonra Windows 10 normal olarak başlamazsa, güvenli modda başlatmak ve sorunu çözmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Otomatik Onarımı Kullanma

Temel olarak, Windows 10 bilgisayarı normal olarak 3 kez başlamadığında, Otomatik Onarım penceresine otomatik olarak girer ve sorunu kendi kendine gidermeye çalışır.

Otomatik Onarım, Windows 10 PC sorunlarınızı onaramazsa, Gelişmiş seçenekler'i tıklayın.

Otomatik Onarım yapamadı

Ve buradan Sorun Giderme -> Gelişmiş seçenekler -> Başlangıç ​​Ayarları -> Yeniden Başlat'ı tıklayın.

Son olarak, Windows 10'u Güvenli Modda başlatmak için F4 tuşuna veya Ağ ile Güvenli Modda başlatmak için F5 tuşuna basın.

Kurulum medyasını kullanma

Ayrıca bilgisayarınızı başlatmak için Windows 10 kurulum medyasını kullanabilirsiniz,

 • İlk ekranı atla, klavye düzenini seçmenizi ister.
 • Sonraki ekranda Bilgisayarınızı onarın'ı tıklayın

bilgisayar bağlantısını onar

Buradan 'Sorun Giderme'> 'Gelişmiş seçenekler'> 'Başlangıç ​​Ayarları'> 'Yeniden Başlat' ı seçin. ve istenen Güvenli Mod seçeneğini seçmek için F4, F5 veya F6'ya basın.

Sistem Yapılandırma aracını kullanarak Windows 10'u Güvenli Modda başlatın

Ayrıca, aşağıdaki adımları izleyerek Windows 10'u güvenli modda başlatmak için sistem yapılandırma aracını da kullanabilirsiniz.

 • Windows tuşu + R'ye basın, yazın msconfig ve Tamam'ı tıklayın
 • Bu, Sistem Yapılandırma panelini açacaktır.
 • Önyükleme Sekmesine gidin ve Güvenli Önyükleme feryat Önyükleme seçeneklerini kontrol edin (aşağıdaki resme bakın)

Sistem Yapılandırma aracını kullanma

Burada dört radyo düğmesi alacaksınız

 • En az seçeneği Güvenli Modu, mutlak minimum miktarda sürücü ve hizmetle ve standart Windows GUI (Grafik Kullanıcı Arayüzü) ile başlatır.
 • Alternatif Kabuk Güvenli Modu, Windows GUI olmadan bir Komut İstemi ile başlatır. Gelişmiş metin komutları bilgisinin yanı sıra işletim sisteminde fare olmadan gezinmeyi gerektirir.
 • Active Directory Onarımı Donanım modelleri gibi makineye özel bilgilere erişimle Güvenli Modu başlatır. Yeni donanımı başarısız bir şekilde kurarsak, Active Directory'yi bozarsak, Güvenli Mod, bozuk verileri onararak veya dizine yeni veriler ekleyerek sistem kararlılığını geri yüklemek için kullanılabilir.
 • Seçme Güvenli Modu, standart Windows GUI ile ağ için gerekli hizmetler ve sürücülerle başlatır.

Minimal seçeneğini belirleyip Uygula ve Tamam'ı tıklayalım. Sistem Yapılandırması şimdi sisteminizi yeniden başlatmak isteyip istemediğinizi soracaktır. Yeniden Başlat'ı seçmek, yeniden başlatma sürecini hemen başlatır, bu nedenle etkin belgeleri veya projeleri kaydettiğinizden emin olun.

Windows Güvenli Moddan nasıl çıkılır

Windows 10'u F8 kullanarak güvenli modda veya gelişmiş başlatma seçeneklerinden başlattıysanız, bu yalnızca bilgisayarınızı güvenli modda başlatır, bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda bu, pencereleri normal şekilde başlatır. Ancak, Windows 10'u Güvenli Modda Sistem Yapılandırma aracını kullanarak başlattıysanız, bu her seferinde bilgisayarınızı güvenli modda başlatır. Ve Windows güvenli modundan çıkmak için Sistem Yapılandırma aracı altında güvenli seçenek modunun işaretini kaldırmanız gerekir. Nasıl yapılacağını görelim.

 • Basın Kazan + R, yazın msconfig, ve bas Giriş.
 • Bu, Sistem Yapılandırmasını açar. Önyükleme sekmesini seçin. Güvenli önyükleme seçeneği işaretliyse, işaretini kaldırın. Ardından yeniden başlatın.

Ayrıca oku