Windows 10 Mayıs 2020 güncellemesinde Sanal Belleği Ayarlama (Hızlı Kılavuz)

Windows Sisteminde Sanal bellek, kullanılabilir alan dolduğunda fiziksel RAM yerine kullanılır. Sanal bellek, bilgisayarınızın RAM'ini sabit diskinizdeki Takas dosyası, Disk belleği dosyası veya Sayfa Dosyası adı verilen geçici alanla birleştirir. RAM, görevi tamamlamak için yeterli olmadığında, pencereler verileri disk belleği dosyasına taşır ve bilgisayarınızın görevini tamamlayabilmesi için RAM'i boşaltır. Ve makinenin yavaşlaması, Mavi Ölüm Ekranı (BSOD), Düşük Bellek sorunu, Uygulama Çökmesi vb. Gibi sorunları önleyin.Sanal bellek, bilgisayarın fiziksel belleğinin bir uzantısı olarak düşünülebilir.

Bilgisayarınızda iki tür bellek vardır: İşletim sisteminiz, fotoğraflarınız, müzikleriniz ve belgeleriniz için kullanılan sabit sürücü veya yarıiletken sürücü ve programa özel verileri depolamak için kullanılan RAM (Rasgele Erişim Belleği). Sabit sürücü, uzun vadeli depolama için mükemmeldir, RAM ise çok daha hızlı ve uçucudur ve açtığınız programlar ve dosyalar için bir çalışma alanı görevi görür.Bilgisayarınızdaki RAM'in barındırabileceğinden daha fazla uygulama açtığınız her seferinde, RAM'de zaten mevcut olan programlar otomatik olarak Sayfa Dosyasına aktarılır. Bu işleme teknik olarak Çağrı denir. Sayfa dosyası ikincil bir RAM olarak çalıştığı için, çoğu kez sanal bellek pencereleri 10 olarak da anılır.

Windows 10'da Sanal Belleği Artırma

Windows 10 yalnızca Sanal belleğin kendisini yönetir, ancak bazen ayrılan belleği değiştirmeniz gerekebilir. Her zaman, sanal belleğin izin verilen sınırlar dahilinde olan bir boyuta özelleştirilmesi söylenir. Burada Fallow Windows 10 için Sanal belleği manuel olarak ayarlamak için.

  • Çalıştır iletişim kutusunu açmak için önce Win + R tuşlarının kombinasyonuna birlikte basın.
  • Buraya yazın sysdm.cpl üzerine ve ardından Tamam düğmesine tıklayın.

Sistem özelliklerini açma komutu

  • Bu açılacak 'Sistem özellikleri'Bilgisayarınızın'.
  • Gelişmiş sekmesine gidin ve Ayarlar seçeneğine tıklayın. Hangisi 'Performans' bölümünde bulunur.
  • Şimdi 'Performans Seçenekleri' penceresinde, Gelişmiş sekmesine gidin ve 'Sanal Bellek' bölümünün altında bulunan Değiştir düğmesine tıklayın.

Sanal belleği aç

  • Sanal Bellek penceresini bilgisayar ekranınızda göreceksiniz.
  • Burada, aynı pencerenin üst kısmındaki 'Tüm sürücü için disk belleği dosyası boyutunu otomatik olarak yönet' seçeneğinin işaretini kaldırmanız gerekir.
  • Disk belleği dosyasını oluşturmanıza izin verdiğiniz herhangi bir Sürücü harfini seçin ve ardından Özel boyut'a tıklayın.
  • Ardından 'Başlangıç ​​boyutu (MB)' ve 'Maksimum boyut (MB)' alanlarına özel alanları girin.

Sanal belleği ayarla

Sayfa dosyası boyutu nasıl hesaplanır

Toplam sistem belleğinin sayfa dosyası boyutunu her zaman önerilen miktarı (yukarıdaki resme bakın) hesaplamak için. Maksimum boyut, üç (1,5) x başlangıç ​​boyutudur. Diyelim ki 4 GB (1 GB = 1.024 MB x 4 = 4.096 MB) belleğiniz var. Ve maksimum boyut 1,5 x 4,096 = 6144 MB olacaktır.

Başlangıç ​​boyutu (MB) ”ve“ Maksimum boyut (MB) ”Değerini ayarladıktan ve sete tıkladıktan sonra, Şimdi Değişiklikleri kaydetmek için Tamam düğmesine ve ardından Uygula düğmesine tıklayın. Bu, pencereleri yeniden başlatmanızı ister ”bu değişiklikleri uygulamak için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir. '

Bu, Windows 10'da Sanal Belleği Artırmanın En İyi ve basit yoludur.

Ayrıca Oku